So, the life of a being a wife and mother has kept me pretty busy but, I did say I would share how I'm getting my family of six through two weeks on a tight budget. With all the big bills falling due within these two weeks, we were left quite short of what we normally need to run our household. We cut as much as we could before I suggested (insisted) we cut down on the grocery budget.
We have fairly consistently gone over on our food budget each month but I felt up to the challenge of getting by on less than half of it. Our budget for two weeks is $150 to spend on food and $0 to spend on other household items like soaps, toothpaste, toothbrushes, or say, a broom.
Luckily I already have a broom. I also looked through my pantry and found that I have
- 7 tubes of toothpaste
- 4 bars of soap
- 1 jug of liquid hand soap
- 20 rolls of paper towels
- 39 dish sponges
- 19 toilet bowl cleaning tablets
- 2 cans of oven cleaner
- 18 rolls of toilet paper
- 12 boxes of facial tissue
- 496 Quart size Ziploc freezer bags
- 42 liquid ant baits
- 750 dishwasher detergent tablets
- 4 jugs of Drano
- 3 large containers of hand lotion
- 6 packs of dental floss
- 2 large bottles of face wash
- 1 bag of cotton balls
- 2 large jugs of Windex
- 1 large jug of 409 kitchen cleaner
- 14 spray bottles of Tilex Fresh Shower
- 1 bottle of Ammonia
- 1 1/2 large jugs of Pine Sol
- 1 large bottle of peroxide
Add to that enough vitamins for last 4 months and you can see why I did not have to buy any household products at all. I was able to keep to my budget of $0.
Now before you go and think I have a major spending problem or need to see a shrink for hoarding, let me explain that almost all of the above items have been siting in our pantry for over 1 1/2 years and I have actually already been using them. The items were bought when I had extra money to spend on such things. They were purchase using coupons. Most were bought at the warehouse store, Costco, with coupons. It did not hurt our budget to buy them. ALL of the items are things that my family already uses. They are brands that I normally buy or wanted to try.
For more information on how to increase your pantry stock painlessly, visit my dear friend Keep's blog - http://keepsaving.blogspot.com/2010/09/stockpiling.html. Of course, Keep's blog is the first place I went when I knew I needed to make our money really stretch. It is always good to brush up on saving skills now and then and Keep is the master.
So, where did the $150 go and why did I type "$159" in my entry title? Well, I went over my budget by $9. No worries, though. As you'll find out, we have enough.
I bought basic perishable groceries like milk, eggs (because our multi-purpose hens are not pulling their weight at the moment), cheese, fresh vegetables, baking powder that I had run out of, brown sugar, etc. Keep in mind that we go through these basic items faster than most families of six might because I make our meals from scratch for the most part. So, while I might spend $110 on these items, I'm making the money go further because I'm not buying packaged, boxed foods, or kit meals.
I'm finding that, with my past stockpiling and recent planning, my family is not really suffering on our current budget. My family even ate out twice. We had Taco Bell take out of their cheap Grande Meal (12 items). We chose mostly bean and cheese burritos plus two 5 layer burritos, that my two older boys love, and one Mexican "pizza" for a discount because it was offered as a special add-on to the Grande Meal. The total came to about $15 and filled us. We even had left overs for the next day.
On another night I was in town running errands. I knew time would be too short for cooking so I planned for and bought 3 large pizzas from Little Caesar's for around $20. I know we could have had three pizzas for around $15 if we had ordered from their Hot and Ready selection but, while I much prefer veggie pizzas, my children gag on them. So, I paid just a little more and pleased everyone.
There you have it. That is where $159 went. Still, I have done a lot in order to not spend anymore money than that.
The day after our budget was set, I went outside to take inventory of things we might sell to make up for the money we were short in our budget. I got rid of two packages of unused insulation, that was cluttering my rabbit barn, just by placing a free ad on Craigslist. Someone actually paid me so they could haul it away to use themselves.
I also advertised extra hay racks I had purchased as a package deal on Craigslist about a month ago in order to get the rabbit nest boxes they came with. I only needed one hay rack for our goat shed, so I'm reselling the extras. No takers yet but I see a little extra money from those in the future.
I have yet to put up an ad for the nice restaurant store plates, bowls, and cups I switched out for new ones a few months ago (I'll explain why I bought cheap, plastic plates on another day - it's all part of a plan). I had originally offered them on my local FreeCycle.com and had no less than 7 responses but no one wanted to drive out to the country to get them (even though I was pretty specific about where I lived before they asked for the dishes). The dishes are worth about $200 in total but offering them for free produced no serious takers. Now, I'm going to use psychology to get rid of them. Put a price on something and people will do anything to get a good deal, right? Even pay for something that was offered free before. I'll let you all know how that works out.
We only needed about $30 to fix the deficit in our budget and we realized that the feed for the animals is stretching. No doubt because we switched the goats to a new mini-pasture and the chicken bucket has more in it from all the home cooked meals I've made this past 1 1/2 weeks. Hoorah for weeds and scraps! We are no longer short on our budget.
Want a new recipe from allrecipes.com that I've already tried and tested? It's our most recent favorite. Of course, it's fast and fabulous - just the way I like 'em.
Fluffy Biscuits
by Nancy Horsburgh
6 cups white flour
1/4 cup baking powder
3 Tb sugar
1 1/2 tsp salt
1 1/2 cups shortening
3 eggs
2 cups milk
Preheat oven to 450 degrees. Combine all dry ingredients in a medium-sized bowl. Cut in shortening until it resembles coarse crumbs. In a separate bowl combine eggs and milk. Lightly beat eggs into milk. Stir milk mixture into dry ingredients until just moistened thoroughly. Dump dough onto lightly floured surface, sprinkle top of dough lightly with flour then roll out until about 1 - 1 1/2 inches thick. Cut with 2 inch biscuit cutter and place onto large, ungreased cookie sheet. Gather remaining dough, lightly knead together, roll once again, and cut out more biscuit dough until all used. Bake for 8 - 10 minutes. Melt butter onto the tops of the biscuits right after they come out of the oven. Makes 36 fluffy biscuits.
Notes: Because you know I hate work, the above recipe is tripled from the original which yields only 12 biscuits. The above photo is all that is left after my boys scarfed down 2/3 of this tripled recipe. Feel free to cut it down to thirds if you don't have as many mouths to feed or don't want to freeze the extras.
The left over biscuits are now in my breadbox and will be had for a hurried breakfast tomorrow, along with a slather of pear butter and a glass of milk, as we run out the door in the wee hours of the morning (probably late) for the rabbit show. Ha! More money saved by not buying breakfast at the rabbit show. Sweet.


